דשא ירוק

הבעל התחרותי עמד והתבונן מחלון הבית שלו. "מה קרה?", שאלה אשתו. אבל הבעל המשיך להישיר מבט לעבר דירת השכנים. "משפחת לוי", הוא הפטיר, "הדשא שלהם הרבה יותר ירוק משלנו". אשתו, נחושה שלא לאכזבו, הלכה וביררה כיצד הופכים את הדשא הצהוב שמונח בחצר הבית לירוק הרבה יותר. וזה מה שהיא העלתה בחכתה:

בחירת סוג הדשא המתאים

דשא טבעי הוא מונח רחב ביותר. אפילו כשמגדירים אותו ככזה, יש עשרות זנים אפשריים- כל אחד מהם זקוק למספר מסוים של שעות שמש מדי יום. גם בישראל שטופת השמש זה לא מובן מאליו: יש מספר לא מבוטל של גורמים "מצלילים", אשר עלולים לפגוע במשטחים, ועם כל אחד מהם ניתן להתמודד בדרך אחרת: עצים ניתן לגזום, סככות אפשר להזיז, אך בניינים לא. לכן, יש להניח את הדשא במקום שיקבל קרינת שמש רבה ככל האפשר, וכשזה לא אפשרי- לבחור במרבד דשא שזקוק למעט שעות שמש ישירות מדי יום.

דשא לא בונים ביום אחד

ברוב המקרים, הנחה של משטח דשא טבעי על קרקע לא תחולל בה פלאים, שעה שהמשטח לא בהכרח ייקלט היטב. לכן, עוד טרם קבלתו, רצוי להכין את הקרקע היטב- או שהדשא ייהרס ככל שהשבועות יעברו. בין פעולות ההכנה האלה, ניתן למנות את פינוי העשבים השוטים והצמחייה שאינה אמורה להיות שם, יישור הקרקע ודישונה, הנחת המרבדים והידוקם הסופי.

התאימו את שעות ההשקייה למצב

יש הרבה הבדלים בין משטחי דשא ירוק לבני אדם, אבל נקודת דמיון אחת לפחות יש ביניהם: שניהם זקוקים למים כמו אוויר לנשימה. השקיית דשא ירוק היא הפעולה החשובה ביותר שיש לעשות לצורך שימורו הירוק והעמיד. נדרש לא רק להשקות בכמויות הנדרשות, אלא גם להתאים את שעות ההשקייה לטמפרטורה.

השקיית המשטח בשעות הצהריים (הגם שאסורה בתקופות רבות עקב משבר המים של ישראל) תביא להתאדות מרבית המים, כך שהמים יגיעו דווקא אל האוויר, ולא אל המשטח. באותה מידה, השקייה בערב תביא להצטברות מים בדשא, דבר שמקרב אותו בצורה ניכרת לעבר מצב הריקבון. כמו כל דבר בחיים, הפתרון נמצא איפשהו באמצע הדרך.

ואגב, החלפת גוון הדשא לאורך השנה אינה צריכה להדיר שינה מעיניכם. לא מן הנמנע שהדשא יאבד מצבעו הירוק בחורף, ויחזור לעצמו בסתיו. אלו נקודות משמעותיות במחזור החיים של כל מרבדי דשא ירוקים רבים.

התחשבו ביכולות האחזקה שלכם

תחזוקה של משטח דשא אינה דבר פשוט. די אם נזכיר את הניקיון, ההשקייה, הגיזום או הריסוס. כל אלה גוזלים זמן, ומשאבים רבים. לכן, כשמתכננים משטח דשא, יש לחשוב על השטח שיוקצה לצורך זה. חשוב לזכור ששטחים רחבים דורשים תשומת לב ניכרת, שבלעדיה אין ולו שביב תקווה להצלחה. במילים אחרות: עדיף משטח דשא מצומצם יחסית בגוון ירוק, לעומת משטח ענקי וצהבהב. כאשר מקפידים על כל אלה, אפילו הבעל התחרותי ביותר יוכל להתבונן מהחלון שלו לעבר משטח הדשא בגאווה, בלי להיות מודע למבטו הקנאי של השכן ממול.

phone icon Whatsapp icon